Psi niejadek, psi pochłaniacz

Na temat

Temat jedzenia, zwłaszcza w kontekście psich diet, jest nieustająco tematem numer jeden. Już nawet nie chodzi o samo zdrowie, przyswajalność czy alergie, ale o… wybredność naszych czworonożnych smakoszy. To właśnie ona potrafi spędzić sen z powiek niejednemu psiemu opiekunowi. Jak więc „ugryźć” ten temat?

To, co oferują w ten chwili przeróżne marki z branży zoologicznej i weterynaryjnej z zakresu karm, przysmaków, suplementacji, gryzaków, misek spowalniających oraz zabawek wykorzystujących jedzenie, przyprawia o zawrót głowy nawet zaprawionych psiarzy, a także częstych bywalców różnej maści targów dedykowanych zarówno specjalistom, jak i miłośnikom psów. Skoro jest taka podaż, to oznacza jedno – jest popyt. Dlaczego? Bo opiekunowie zwierząt mają problem z wybrednością. Czasem jest on faktycznie nieco naciągany, ale nie zawsze…

Psia mamo, nie lubię tego, nie będę jadł!

Powiesz: „Mój pies to francuski piesek, w zadku mu się przewraca, kupuję mu najlepsze kąski, o świetnym składzie, a on mówi nie i z obrzydzeniem łapką odsuwa miskę”. Co więcej, wydaje się, że jedzenie nie jest jego największym hobby, jak np. u jego kumpla z klatki obok, który je wszystko bez problemu. Popatrzmy na problem niejadka z nieco innej perspektywy niż stricte spożywczej. Jeśli zwierzę czegoś nie lubi, będzie prezentowało konkretne zachowania, jak np. odchodzenie od miski, wyrzucanie z miski zawartości, plucie, wymioty, czasem agresja, bo zwierz głodny, a w misce jest coś „niejadalnego”. Postarajmy się zrozumieć przyczynę tych zachowań – chodzi o odsunięcie od siebie nieprzyjemnego bodźca. Rozpatrzmy to w następujących etapach:

POLECAMY

  1. Sprawdź zdrowie jamy ustnej (ni...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy