Skoro mnie, to tobie także

Problem antropomorfizacji zwierząt

Psychologia zwierząt

We współczesnym świecie obecność zwierząt nabiera coraz większej wartości. Są one traktowane przez ludzi podmiotowo, często postrzegane jako członkowie rodziny. Występuje zauważalna świadomość społeczeństwa dotycząca przeżywania przez zwierzęta emocji czy odczuwania bólu, a z drugiej strony – pokusa ich uczłowieczania. 

Od przedmiotu do podmiotu 

Należy pamiętać, że nie zawsze zwierzęta były dla ludzi ważne w obecnie rozumiany sposób. W XVIII w., kiedy człowieka ogarnęła fascynacja inżynierią i maszynami, zwierzę było traktowane przedmiotowo. Pod wpływem filozofii Kartezjusza uznawano je za przedmiot – maszynę bez duszy, bez podstawowych doznań psychicznych czy zdolności odczuwania bólu, co doprowadzało do praktyk pokazowych, tzw. wiwisekcji (pokazu mechanizmów organizmu). Na szczęście w tak ukształtowany system poglądów wkroczył Karol Darwin, pisząc w 1858 r. 
pierwszą monografię z zakresu psychologii porównawczej, czyli zoopsychologii. Uważał on, że ma sens analiza porównawcza zachowań (psychiki) między człowiekiem a zwierzęciem, skoro takie porównania dokonuje się już w rozwoju filogenetycznym i anatomicznym organizmów. Do dziś nie ma jednak konkretnej odpowiedzi na pytanie o to, czy zwierzęta myślą. Obserwując pewne zachowania zwierząt i to, jakim wykazują si...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • Wydania czasopisma "Pies z Charakterem"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy